X Memoriał Barbary Szlachetki i zapowiedź filmu o niej

  • Data publikacji: 10 Maj 2015

XIV Maraton i zarazem X Memoriał Barbary Szlachetki można uznać za udany. Warunki do biegania były bardzo dobre, choć pod koniec maratonu pogoda nagle się pogorszyła.

Arkadiusz Tołłoczko
współorganizator maratonu, Prezes Klubu Biegowego Harcownik

W zawodach wzięło udział około 470 osób. Niecałe 300 przebiegło dystans 10,5km.

Organizacją maratonu zajął się Urząd Miasta i Gminy Jelcz-Laskowice wspólnie z Klubem Biegacza Harcownik. Sponsorem tytularnym zostało PKO. Do pomocy włączyło się też wiele innych organizacji.

Bogdan Szczęśniak
Burmistrz Jelcza-Laskowic

To nie tylko pieniądze, to również zaangażowanie i praca wolontariuszy. Przede wszystkim zabezpieczenie trasy. Strażacy, harcerze, Policja. To jest praca wielu ludzi dzisiaj nie widocznych, ale niezbędnych do realizacji tego przedsięwzięcia.

Na maratonie nie zabrakło Katarzyny Szlachetki i Mariana Kaźmierkiewicza. Oboje przebiegli wszystkie edycje biegu.

Katarzyna Szlachetka
maratonka, córka Barbary Szlachetki

Dziś biegnę mój 55 maraton. Tytułuję go kolejny raz mojej mamie, której dałam słowo, kiedy zamykała oczy. Ona jest moim aniołem stróżem. Ona mnie wzmacnia. Chcę robić to dla niej, dla siebie, dla moich przyjaciół i dla nas wszystkich, to jest mój sposób na życie.

Maraton w Jelczu-Laskowicach upamiętnia życie i dokonania Barbary Szlachetki. Jako pierwszy człowiek na świecie od momentu rozpoczęcia kariery przebiegła 52 maratony w ciągu roku i 100 maratonów poniżej 2 lat. Zdobyła też wiele rekordów Polski, Niemiec, Europy i Świata. Pani Barbara zaczęła biegać dzięki swojemu przyjacielowi Christianowi Hottasowi.

Christian Hottas
przebiegł ponad 2300 maratonów

Biegaliśmy razem od 1997r. Wprowadziłem ją do świata maratonów. Tworzyliśmy fantastyczny zespół. To były najlepsze i najbardziej intensywne lata mojego życia.
Obiecałem Basi 5 dni przed śmiercią, że zawsze będę brał udział na tym maratonie. Spytałem się jej, co mam bez Ciebie zrobić? Powiedziała: musisz dalej żyć, jesteś silny. I dlatego póki będę w stanie, będę przyjeżdżał na maraton do Jelcza-Laskowic.

Barbara Szlachetka jest jedną z najbardziej zasłużonych biegaczek świata. Nie da się w kilka minut opowiedzieć jej całej historii i dokonań. Obecnie trwają prace nad dużym filmem na jej temat. Telewizja Północna.TV zaprasza do kontaktu wszystkie osoby, które znały biegaczkę i chciałyby opowiedzieć swoje wspomnienia z jej udziałem. Więcej informacji można uzyskać pod adresem http://www.BarbaraSzlachetka.pl/ albo www.Szlachetka.de